img

Przyjęcie komunijne w domu

Nie da się ukryć, że przyjęcie komunijne wiąże się nie tylko z radością, ale i ogromnym wysiłkiem, jaki muszą włożyć rodzice dziecka w jego przygotowanie. Pojawia się jednak pytanie jak dobrze zaplanować takie przyjęcie? Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, w jaki sposób przyjęcie komunijne w domu. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że Komunia i przyjęcie po niej, to wyzwanie, które staje przed każdym rodzicem. Przede wszystkim przygotowania do tego święta rozpoczynają się nawet na kilka miesięcy przed ceremonią. Zazwyczaj to rodzice dbają bowiem o to, by wszystko wypadło nienagannie, a dziecko na zawsze zapamiętało tę pierwszą w pełni, świadomie przeżytą ogromną uroczystość. Wydawałoby się, że jeszcze do niedawna przyjęcie komunijne było uroczystością, odbywającą się w domu w gronie rodzinnym. Wtedy to pani domu przygotowywała bardziej wystawny niż zazwyczaj obiad, po którym na stole pojawiał się tort wieńczący uroczystość. Trzeba przyznać, że dziś jednak wiele się zmieniło, domowy obiad zastąpił wystawny kilkudaniowy posiłek w zarezerwowanej na tę okazję restauracji.

Organizacja przyjęcia komunijnego

Rzecz jasna przyjęcie zorganizowane w domu będzie nas mniej kosztować, niż to w wynajętym lokalu. Niestety, jednak domowy obiad wiąże się z dużymi nakładami pracy, przez co na wspólne przygotowania i przeżywanie z dzieckiem przedkomunijnych emocji może zabraknąć nam czasu. Dodatkowo również w trakcie przyjęcia możemy nie mieć czasu, by cieszyć się z dzieckiem tą wielką chwilą, gdy będziemy musieli czuwać na tym, by wszyscy goście byli najedzeni i zadowoleni. Natomiast, jeśli chodzi o menu na przyjęcie komunijne w domu, nie ma tu konkretnych wytycznych. Po prostu zazwyczaj jednak jest to bardziej syty posiłek niż codzienny obiad, dlatego często przed daniami podaje się zimne zakąski – półmisek z wędlinami, warzywne sałatki, faszerowane jajka, marynowane warzywa. Dopiero potem podaje się zupę – menu komunijne, jeśli chodzi o zupy, otwiera rosół z makaronem, choć często można w polskich domach zjeść pomidorową, zupę gulaszową lub flaki, czyli tradycyjne zupy. Oprócz tego coraz częściej na stołach goszczą lekkie i szybkie zupy kremy z przeróżnych warzyw.

Generalnie rzecz ujmując tradycja to też dania główne, dlatego najczęściej na przyjęciu komunijnym można zjeść kotlety schabowe, pieczonego kurczaka, schab faszerowany śliwkami. Dodatkowo panie domu chętnie przygotowują bardziej odświętny kotlet de Volaille z kurczaka lub schab panierowany zapiekany z szynką i serem. Oprócz tego do dań mięsnych często serwuje się zasmażaną kapustę, mizerię lub sałatę. Natomiast jeśli chodzi o desery, to przyjęcie komunijne nie może odbyć się bez tortu. Tutaj można przygotować go samemu, a jeśli nie mamy zdolności plastycznych, a zależy nam na pięknie ozdobionym torcie, zamówić go w cukierni. Zdecydowanie warto wybierać torty z białymi kremami, które idealnie wkomponują się w atmosferę uroczystości.

Zobacz również