img

Jakie są rodzaje drinków?

Gdy wybierasz się do baru i podchodzisz do lady, to na ścianie za barmanem zobaczysz listę drinków, które możesz sobie zamówić. Jeśli nie odwiedzasz barów zbyt często, lub pijesz alkohol tylko okazyjnie, to możesz nie znać podstawowych rodzajów drinków. W tym artykule dowiesz się co oznaczają nazwy drinków (bardziej są to gatunki) i gdy udasz się do baru to po chwili będziesz wiedział, czego chcesz się napić.

Shot, short i long drinki

Drinki o pojemności od 60 do 100 mililitrów nazywane są shortami, zaś longi mają minimum 100 mililitrów objętości. Longi i shorty to bardzo pojemne drinki, a jedynym odstępstwem są shoty - niewielkie drinki o dużej mocy, które pije się jednym haustem.

Crustas

Jeśli lubisz Margaritę, to wiesz czym jest Crustas. To metoda podawania drinków polegająca na zwilżeniu brzegu szklanki sokiem z cytryny, cynamonem lub innym dodatkiem.

Fizz

Koktajle typu Fizz to mieszanka alkoholu z sokiem i wodą mineralną. Często podawane są z białkiem jajka. Do najpopularniejszych drinków z tej grupy należą gin i brandy fizz.

Flambirowane drinki

Flambirowanie do podpalanie drinka. Efekt płomienia uzyskuje się poprzez wykończenie drinka wysokoprocentowym alkoholem.

Drinki typu Sour

Jedne z najpopularniejszych drinków na świecie. Charakteryzują się dosyć kwaśnym posmakiem. Do przyrządzenia drinka używa się mocnego alkoholu (wódka, tequilla) oraz soku z kwaśnych owoców. Najczęściej miesza się tequillę z sokiem limonkowym. Drinki typu Sour można podawać z efektywnym płomieniem (flambirowanie).

Koktajle warstwowe

Są to bardzo popularne drinki, które składają się z kilku rodzajów alkoholi lub kilku rodzajów soków. Efekt warstw osiąga się poprzez dolewanie do naczynia płynów o odpowiedniej gęstości. Najlepsi barmani potrafią w 50 ml naczyniu stworzyć drinka składającego się z dziesięciu warstw.

Teraz już wiesz, jakie są rodzaje drinków. Jeśli kolejny raz udasz się do baru, to będziesz wiedział co chcesz zamówić. Pamiętaj, że możesz poprosić barmana o stworzenie drinka według Twojego własnego pomysłu. Bardzo często postępują tak klienci i wielu z nich zainspirowało barmanów swoimi koncepcjami drinków. 

 

Zobacz również