img

Sala szkoleniowa - czego nie może zabraknąć?

Podczas organizowania szkolenia to właśnie szczegóły grają największą rolę. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że standardowo szkolenie trwa dwa pełne dni – więc kursanci spędzają w sali szkoleniowej kilka po kilka godzin. Z racji tego należy im zapewnić komfort i odpowiednie warunki pracy, tak, by mogli się skupić na tym, co najważniejsze – czyli wykładach i stawianych przed nimi zadaniom. Czego nie może zabraknąć na sali szkoleniowej? Na co, jako organizator, powinieneś zwrócić uwagę zanim podpiszesz umowę wynajmu pomieszczenia na twoje wydarzenie? O czym się zwykle zapomina?

Wizja lokalna

Najwięcej „wpadek” zdarza się zwykle na początku przygody z organizowaniem szkoleń i konferencji branżowych. Często dajmy się zwieść „pierwszemu wrażeniu”, uznajemy pewne kwestie za oczywiste albo krępuje nas poproszenie o dany dokument. Wchodząc na oglądanie sali szkoleniowej powinniśmy słuchać menadżera oraz… uważnie się rozejrzeć.

Przestrzeń i estetyka

Sala szkoleniowa powinna być przestrzenna. Zwykle podczas wizji lokalnej sale są puste albo znajduje się w nich po kilka krzeseł i stolików, ale ty musisz wyobrazić sobie sytuację, kiedy w środku zasiądzie np. 200 osób. Czy umeblowanie jest mobilne i można je przesuwać wg potrzeb? Na oknach są żaluzje lub rolety? Wnętrze jest estetyczne i neutralne, żeby nie odwracać uwagi? Do częstych rozwiązań należy projektowanie sal z ruchomymi ścianami, dzięki czemu w kilka minut można zwiększyć pojemność sali albo podzielić jedną dużą salę na mniejsze, by np. praca w grupach mogła odbywać się równolegle.

Profesjonalny sprzęt

Wynajmując sale konferencyjne w hotelach powinniśmy mieć do dyspozycji profesjonalny sprzęt. Na takiej sali nie może zabraknąć działających komputerów, rzutników, tablic interaktywnych, mikrofonów czy innych potrzebnych urządzeń. Nie zapomnij także zapytać o szybkie łącze internetowe, co będzie konieczne, jeśli planujesz poprowadzić jakieś wykłady w trybie on-line. W nowoczesnych salach spotkamy się też z systemem sterowania światłem, dźwiękiem i temperaturą. Takie rozwiązanie pomoże nam zaoszczędzić sporo czasu.

Obsługa

Profesjonalna obsługa to prawdziwy skarb każdego wydarzenia. Nie dość, że w błyskawicznym tempie przygotują zaplecze z przekąskami i napojami dla zmęczonych i głodnych kursantów, to jeszcze w mgnieniu oka posprzątają bałagan, który mimo starań pojawi się znikąd. Zawsze miej numery telefonów do pracowników odpowiedzialnych za sprzęt i kwestie techniczne, bo czasami mały problem (np. niedziałający mikrofon) może urosnąć do skali katastrofy.

Normy, jakie muszą spełniać sale konferencyjne przeznaczone do użytku klienta biznesowego

Ostatnią rzeczą, o jakiej powinieneś pamiętać to ... zapoznanie się z obowiązującymi przepisami bhp. Pomimo tego, że wszystkie sale szkoleniowe z założenia powinny je spełniać, to wiadomo, że im więcej czasu mija, tym bardziej jest to zaniedbywane. Poczytaj o wymaganiach dotyczących oświetlenia, akustyki czy temperatury i nie krępuj się o poproszenie okazania odpowiedniego dokumentu poświadczającego pozytywne przejście kontroli. W końcu od tego zależy powodzenie twojego wydarzenia.

 

Zobacz również