img

Słów kilka na temat etykiety ślubnej, czyli kto pokrywa koszty noclegu weselników?

Urządzenie wesela to ogromne przedsięwzięcie pod względem organizacyjnym, logistycznym oraz finansowym. Młodzi Pragą, aby w dniu wesela wszystko było, jak należy. Boją się popełnienia jakiegoś błędu czy gafy. Wiele dylematów powoduje zawsze temat organizacji noclegu dla zaproszonych gości. Pojawiają się pytania: Kto powinien taki nocleg zorganizować? Kto jest zobowiązany do zapłacenia za pobyt gości w hotelu? Podpowiadamy, jak rozwiązać te kwestie.

Zwyczaje, a możliwości Młodej Pary

Przyjęło się, że to organizatorzy wesela, czyli jego gospodarze mają za zadanie zapewnić nocleg wszystkim przyjezdnym weselnikom oraz pokryć koszty tego noclegu. Jednak nie należy oczekiwać, że przyszli nowożeńcy będą sztywno podchodzić do tej reguły. Opłacenie noclegu dla kilkudziesięciu gości może oznaczać ogromny koszt w budżecie weselnym. W naszych realiach nie każdego stać na taki luksus. Co więcej, wiele gości może być po prostu skrępowanych sytuacją, w której Młodzi płacą za ich pobyt w hotelu. Przecież mają i tak wiele wydatków. Narażanie ich na kolejne wielu osobom wydaje się po prostu niestosowne. Istnieje, zatem kilka rozwiązań, które możemy zastosować w zależności od potrzeb i możliwości finansowych.

Podejście tradycyjne

Przyszła Para Młoda może zarezerwować miejsca i opłacić nocleg w miejscu, w którym odbywa się przyjecie weselne. Wiele obiektów proponuje obecnie taką możliwość. Zarówno dla Nowożeńców, jak i dla gości to ogromne ułatwienie. Nie jest konieczny żaden dodatkowy transport. Nie istnieje ryzyko, że goście pobłądzą gdzieś, próbując dotrzeć na miejsce przyjęcia. Młodzi mają większą kontrolę nad sytuacją. Niestety, jak już wspomnieliśmy, to bardzo kosztowna opcja. Przy niezbyt dużym przyjęciu można ją jednak rozważyć. Możemy sobie rzecz jasna na nią pozwolić, jeżeli posiadamy wystarczająco duży budżet weselny.

Podejście oszczędne

Gdy nie stać nas na opłacenie pokojów w hotelu, możemy rozwiązać sprawę w inny sposób. Jeżeli w pobliżu miejsca przyjęcia mieszka nasza rodzina czy znajomi, możemy w ich domach ulokować weselników. Trzeba być jednak bardzo ostrożnym. Wiele osób może być skrępowanych noclegiem u obcych ludzi. To rozwiązanie nie zawsze wchodzi w grę. Nie ulokujemy przecież zaproszonego na wesele szefa na kanapie u cioci Marysi. Wielu weselników postawionych przed koniecznością noclegu u naszej rodziny, wybierze jednak hotel i sama opłaci koszty pobytu.

Podejście nowoczesne

Ta opcja wydaje się najbardziej zdroworozsądkowa. Przyszli Nowożeńcy nie gwarantują gościom miejsc noclegowych, ale troszczą się o nich przygotowując listę odpowiednich obiektów. Najlepiej, aby znalazły się na niej pokoje o różnym standardzie i w różnej scenie. Goście sami wybiorą najkorzystniejszy dla siebie hotel czy pensjonat. Nie musimy się obawiać. Jeżeli nasza sytuacja finansowa nie pozwala na opłacenie noclegu weselników, goście z pewnością podejdą do całej sytuacji ze zrozumieniem

 

 

 

Zobacz również