img

O noclegach dla gości weselnych

Jedną z ważnych kwestii organizacyjnych podczas urządzania przyjęcia weselnego jest zakwaterowanie gości, którzy przyjeżdżają na nasze wesele z dalekich stron Polski, Europy czy świata. Nie możemy z pewnością dopuścić do sytuacji, w której po całonocnej zabawie weselnej okazuje się, że kuzynka z odległego miasta nie ma gdzie nocować, a o możliwości jej powrotu do domu nie ma mowy. Dlatego warto rozważyć kwestie noclegu gości odpowiednio wcześniej i wybrać najlepsze rozwiązanie. Zgodnie z obowiązującą etykietą weselną to na organizatorach wesela, czyli Młodych spoczywa obowiązek zapewnienia gościom przyjezdnym noclegu.

Nocleg tak, ale nie dla wszystkich

Nie da się ukryć, że pokrycie kosztów noclegu dla wszystkich gości z dalekich stron przekracza możliwości finansowe wielu par. Rachunki za pobyt w hotelu mogą być naprawdę wysokie. Podejdźmy do wszystkiego z głową!

Zacznijmy od sporządzenia listy gości, którzy będą potrzebowali miejsc noclegowych. Musimy o tym pomyśleć jeszcze zanim wybierzemy obiekt na wesele. Pomoże nam to, bowiem dokonać lepszego wyboru. Na liście uwzględnijmy nie tylko nazwiska i liczbę gości. Ustalmy, jakich noclegów będą potrzebowali i w jakim terminie. Dla kuzyna z żoną i dwójką dzieci konieczne będą pokoje z dostawką. Natomiast ciocia, która przyleciała ze Stanów Zjednoczonych na pewno nie wyleci od razu w dzień po weselu.
Warto też zapewnić gościom pobyt ze śniadaniem, najlepiej informując ich wcześniej o tym fakcie. Nie bójmy się negocjować ceny. Wiele hoteli przy zamawianiu większej liczby pokojów jest skłonnych udzielić sporych rabatów. Im niższą cenę ustalimy na wstępie, tym więcej pieniędzy pozostanie w naszym weselnym budżecie.

Opcja dla tych, którzy szukają oszczędności

Nie wszystkie Pary Młode są w stanie zapłacić za nocleg swoich weselników. To zupełnie naturalna sytuacja, do której należy podchodzić z dużym zrozumieniem. Młodzi mogą wówczas zastanowić się nad ulokowaniem gości u rodziny czy znajomych. Jeszcze do niedawna była to bardzo częsta praktyka. Nikogo nie dziwiło, że kuzynka przyjeżdżająca z drugiej strony Polski nocowała u siostry Pana Młodego. Dzisiaj mamy więcej oporów w tej kwestii. Oczywiście, organizując w ten sposób nocleg należy wykazać się sporą ostrożnością i taktem. Nie chcemy przecież tuż przed weselem doprowadzić do niezręcznych sytuacji. Ciocia zmuszona do nocowaniu u siostry, z którą jest skłócona na pewno nie będzie dobrze wspominać naszego wesela.

Nie ma tu miejsca na przypadkowe rozmieszczanie gości. Wszystko należy dokładnie przemyśleć i zaplanować. Możemy kierować się stopniem znajomości czy zażyłości poszczególnych osób. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zawsze warto wcześniej zapytać, czy dany gość zgadza się na proponowane przez nas rozwiązanie. W przypadku niektórych gości ulokowanie ich w domach rodziny czy znajomych w ogóle nie będzie wchodziło w grę. Trudno, aby nasz szef, poważny biznesmen nocował na kanapie u cioci.

 

 

 

Zobacz również