img

Idealni rodzice chrzestni

Chyba każdy wie o tym, że ceremonia chrztu to dla rodziców czas intensywnych przygotowań i wyborów, w tym tego jednego z najważniejszych - rodziców chrzestnych. Natomiast jeśli zostałeś o to poproszony, pewnie czujesz się zaszczycony, ale również trochę zagubiony. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jacy powinni być idealni rodzice chrzestni. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że zwykle w naszej szerokości geograficznej najwięcej dzieci rodzi się na wiosnę, dlatego też jesień to prawdziwy początek boomu na chrzty. Natomiast apogeum tego trendu przypada na Nowy Rok i Boże Narodzenie, a później znów wraca Wielkanocą. Zawsze jednak celebrację chrztu poprzedza przygotowanie, dla rodziców pierwszym krokiem jest załatwienie wszystkich formalności, wybranie daty, parafii, podpisanie papierów i odnalezienie tych potrzebnych do załatwienia spraw według przyjętej procedury. Kolejną rzeczą na liście jest kupienie i wysłanie zaproszeń, wybór chrzestnych, a także wymyślenie formy spotkania z rodziną. Przede wszystkim jakiekolwiek rodzice podejmą decyzje, muszą pamiętać, że to ich maluszek jest tego dnia najważniejszy, niech czuje się najlepiej. W związku z tym im mniej rodzice będą się stresować i mieć na głowie - tym lepiej wszyscy przeżyją i zapamiętają ten szczególny dzień. W tym miejscu właśnie zaczyna się misja rodziców chrzestnych.

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że chrzest to początek nowego życia - życia w wierze, przystąpienia do Kościoła. Co prawda różne jest rozumienie tego obrządku w różnych wiarach, w Kościele Katolickim dziecko otrzymuje nowe imię i poprzez akt polania wodą święconą główki, zostaje obmyte z grzechów. Generalnie dobrze by było, aby rodzic chrzestny zapoznał się z historią tej tradycji i ceremonii, aby zrozumiał w czym bierze udział, ponieważ świadome uczestniczenie pozwoli zbudować piękną i prawdziwą więź z dzieckiem. Poza tym pamiętajmy, że chrzest to nie są tylko prezenty, wspólny obiad czy uroczystość kościelna. Przede wszystkim jest to ceremonia, która może mieć wpływ na cały kształt późniejszego życia człowieka. W związku z tym oprócz zakupienia świecy czy białej szatki – rodzice chrzestni muszą przygotować się mentalnie do nowej roli i nie zapominać o niej przez kolejne lata.

Musisz wiedzieć i pamiętać o tym, że odpowiedzialność jaką przyjmujesz na siebie, to przede wszystkim dbanie o swojego chrześniaka, pomoc w jego wychowaniu, bycie przy nim w najważniejszych, a czasami również najtrudniejszych chwilach. Dodatkowo rodzice chrzestni powinni pamiętać o najważniejszych datach w życiu dorastającego dziecka i starać się dostarczyć mu nowych wrażeń, takich jak chociażby wspólna wycieczka po lesie czy pójście do kina. Koniecznie pamiętaj także o dialogu i rozwoju dziecka, gdyż inwestycja ta może być inwestycją nawet w przyjaźń, bo relacja z rodzicami chrzestnymi zmienia się wraz z wiekiem dziecka.

Zobacz również