img

Odpowiedni ubiór na chrzciny

Trzeba przyznać, że tak, jak każde ważne wydarzenie, również chrzciny wymagają właściwego ubioru. No cóż, niestety zasada – ubieram się w to, w czym dobrze się czuję – tym razem raczej się nie sprawdzi. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący wyboru oraz ubioru odpowiedniego stroju na chrzciny. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że już od jakiegoś już czasu chrzciny przestały być wyłącznie obrzędem kościelnym, a stały się uroczystością w gronie rodziny i przyjaciół. Nie da się jednak ukryć, że są one jednak dosyć specyficzną okazją, gdyż łączą w sobie powagę z radością. W związku z tym, powinno to znaleźć swoje odbicie również w stroju przygotowanym na tę uroczystość. Trzeba przyznać, że o ile często pojawiają się wskazówki dotyczące ubioru na bankiet czy przyjęcia, o tyle rzadko można coś takiego odszukać na temat chrzcin. Przede wszystkim jednak niezależnie od tego, czy przybywa się na uroczystość w roli rodzica chrzestnego, czy też zwykłego gościa, strój na chrzciny wymaga wielkiego wyczucia. Dlatego idąc za radami stylistów, powinno się sięgnąć po ubranie eleganckie, ale bez przesady. Oczywiście, nie ma tu mowy, o żadnych sukniach wieczorowych, czy też smokingach lub frakach. Musisz wiedzieć, że najodpowiedniejsze będą odpowiedniki, tzw. stroju koktajlowego.

Generalnie rzecz ujmując to dla pań najbardziej odpowiednie będą: sukienka koktajlowa, sięgająca do kolan, najlepiej w kolorach pastelowych lub odcieniach brązu, ewentualnie szarości; połączenie bluzki ze spodniami materiałowymi. Musisz wiedzieć, że strój koktajlowy różni się od stroju nieformalnego tym, że jest wykonany ze znacznie delikatniejszych tkanin, np. atłasu lub innych lejących się materiałów; dopuszcza się w nim większe dekolty. Natomiast w przypadku przyjęcia na zewnątrz kobieta może sięgnąć po kapelusz, najlepiej z dużym rondem, w stylu Audrey Hepburn, oraz długie rękawiczki, ale nie jest to obowiązkowe. Nie zapominajmy jednak, że chrzciny są uroczystością kościelną, nie powinno się przesadzać z dodatkami, dlatego styliści zalecają umiar w ich doborze, stąd też decydując się na złoty lub srebrny pierścionek z brylantem, powinno się raczej zrezygnować z bardzo zdobnych kolczyków czy bransoletek. Poza tym bardzo ważne jest, by tylko jeden dodatek wyróżniał się bardziej, nie jest zaś istotne czy będzie to torebka, czy kolczyki, uchroni to nas z pewnością przed przesadą niestosowną do sytuacji.

Co do ubioru mężczyzn to zaleca się: garnitur w ciemniejszych barwach, choć coraz częściej zdarza się, że mężczyźni sięgają po odcienie jasne, charakterystyczne raczej dla stroju weekendowego. Dodatkowo do ciemnego garnituru powinno się dobrać odpowiednio jasną koszulę, obecnie nie musi być to wyłącznie kolor biały. Poza tym krawat nie jest wymagany, choć czasami zalecany, jeśli zaś chodzi o buty to obecnie wybór jest tak szeroki, że można nawet dobrać obuwie wzorowane na sportowym, o ile jest ono umiarkowanie eleganckie.

Zobacz również