img

Przegląd pomysłów na budowanie zespołu

Pracodawca, któremu na sercu leży to, aby w jego miejscu pracy panowała dobra atmosfera, jest świadomy tego, jak wiele korzyści może przynieść impreza integracyjno-motywacyjna pod warunkiem, że będzie zorganizowana i przeprowadzona we właściwy sposób. Bardzo rzadko może liczyć przecież na sytuację, w której pracownicy oswoją się ze sobą nawzajem bez wsparcia z zewnątrz, trudno zaś liczyć na to, że zaczną postrzegać się jako zespół, jeśli nie zdopinguje się ich do tego.

Samo pojęcie Team Building najczęściej tłumaczone jest właśnie jako budowanie zespołu. Zakłada pomoc udzielaną pracownikom po to, aby możliwa była kreacja współpracy, nie bez znaczenia wydaje się jednak również kreowanie dobrych relacji oraz eliminowanie konfliktów i tej rywalizacji, która nie jest zdrowa. Budowanie zdrowego, zgranego, efektywnego i silnego zespołu jest procesem złożonym, jeśli jednak cel ten doczeka się realizacji, można liczyć na to, że pozytywne skutki takiego stanu rzeczy będzie w stanie odczuć firma rozumiana jako całość. Charakter wydarzeń motywacyjnych wcale nie musi być jednorodny. Znacznie ważniejsze jest to, aby niezmienne pozostało jego główne założenie odnoszące się do przyjaznej atmosfery, wyeliminowania poczucia presji, które często towarzyszy pracownikom, dobrej zabawy i współpracy, to bowiem właśnie ona wydaje się w tym kontekście najbardziej istotna. Już choćby dlatego imprezy integracyjne tak często bazują na grach zespołowych mobilizujących do tego, aby współdziałać, a jednocześnie dających poczucie przynależności. Pracownicy mogą dzięki temu utożsamiać się z zatrudniającą ich firmą, a jednocześnie tworzą się między nimi więzi interpersonalnych. Co więcej, gdy i zabawy zespołowe często prowadzą do dowartościowania swoich uczestników. Ta oryginalna forma nagradzania jest przyjmowana przez pracowników ze sporą życzliwością, a jednocześnie sprawia, że rośnie nie tylko ich pewność siebie, ale również motywacja do tego, aby podejmować dalsze działania.

Nie od dziś wiadomo przecież, że poczucie własnej wartości rośnie, gdy dostrzega się widoczne efekty swojej pracy. Szkolenia mają duże znaczenie dla rozwoju firmy, planując wyjazd lub spotkanie integracyjne warto jednak postawić również na maksymalnie dobrą zabawę. Jeśli pracownicy nie muszą obawiać się napiętej atmosfery i nie mają wrażenia, że w spotkaniach uczestniczą „za karę” ich zaangażowanie jest większe, a i efekty współpracy okazują się bardziej widoczne. Warto pamiętać o tym, że zarówno udawanie zadowolenia, jak i sztuczna życzliwość na ogół przynoszą efekty odwrotne od tych, jakich oczekiwano. Same spotkania mogą mieć bardzo zróżnicowane formy, popularnością cieszą się bowiem nie tylko ogniska i pikniki, ale również gry zespołowe, quady oraz paintball. Zawsze ważna jest jednak charakterystyczna dla pracowników świadomość, że ich wspólne działania mają jakiś cel.

 

Zobacz również