img

Nocleg dla gości weselnych - jak rozdzielić koszty?

W sytuacji, gdy organizujecie całonocne wesele, a goście przyjeżdżają z daleka, absolutnie niezbędne jest zapewnienie im noclegu. Pojawia się jednak pytanie o to kto powinien pokryć koszty pobytu takich gości?

Powszechnie uznaje się, że obowiązkiem gospodarzy jest zapewnienie przybywającym z dala gościom noclegu. Jednak te tradycyjne zasady nie zawsze pomagają w codziennym życiu, ponieważ przy dużych weselach zapłacenie za miejsce w hotelu dla kilkudziesięciu osób może przerastać możliwości pary młodej. Żelazna zasada jest jednak taka, że zawsze i koniecznie zapewniamy pokój noclegowy dla starszych członków rodziny, którzy w trakcie imprezy mogą chcieć chwilę odetchnąć. W przypadku reszty gości istnieją różne rozwiązania. Oto więc kilka opcji.

Jak nakazuje tradycja!

Wszyscy goście przybywający z daleka mają opłacony pobyt w hotelu lub domu weselnym, gdzie odbywa się przyjęcie. Jest to szczególnie ważne, gdy na drugi dzień planujemy poprawiny. Na tą opcje można sobie pozwolić, gdy impreza nie jest zbyt duża i poniesienie takich kosztów nie będzie aż tak odczuwalne.

Wersja oszczędna

Możemy zorganizować nocleg również tak, że goście mają zapewnione spanie, jednak nie w hotelu, a u rodziny i znajomych mieszkających w pobliżu. Należy jednak zaznaczyć, że wiele osób może czuć się nieswojo śpiąc u obcych ludzi. Wówczas dobrze uprzedzić wszystkich dużo wcześniej jak będzie wyglądać sytuacja i u kto u kogo będzie spał. Może zdarzyć, że wtedy część gości zdecyduje się wybrać hotel na własny koszt.

Rozwiązanie nowoczesne

Wybierając tę opcję para młoda nie gwarantuje noclegu. Przygotowuje jednak dokładną listę miejsc noclegowych o różnym standardzie i cenie tak, aby wszyscy goście mogli samodzielnie wybrać coś dla siebie i zarezerwować wcześniej miejsce. Na takie rozwiązanie decydują się nowożeńcy, którym finanse nie pozwalają na te bardziej tradycyjne. Oczywiście goście, którzy znają sytuację powinni wówczas wykazać się zrozumieniem. Najważniejsze jest to, aby poinformować wszystkich odpowiednio wcześniej, ponieważ nie chcemy, żeby sugerowane pokoje zostały zajęte przez gości innego przejęcia lub turystów.

 

 

 

Zobacz również