img

Co wziąć pod uwagę organizując noclegi dla gości weselnych?

Budżet weselny nie jest z gumy. Niestety podczas organizacji wesela co chwilę pojawiają się nowe koszty, których początkowo nie uwzględnialiśmy, myśląc o weselu. Jednym z poważniejszych punktów tym budżecie jest zapewnienie zakwaterowania gościom przyjezdnym. Weselnicy, którzy przyjeżdżają do nas z odległych stron Polski, a nawet z zagranicy mają prawo oczekiwać możliwości noclegu. Obowiązuje zasada, że to Młodzi, jako organizatorzy wesela pokrywają koszty noclegu swoich gości. Przyszli Nowożeńcy mają jednak sporo wątpliwości dotyczących tej kwestii. Postaramy się je rozwiać.

Nocleg tylko w hotelu?

Powiedzmy to sobie szczerze. Noclegi w hotelu to spory koszt. Nie każdą parę stać na taki wydatek zwłaszcza, jeśli gości przyjezdnych jest większa liczba. Zdecydowana większość weselników z pewnością zrozumie, że sytuacja finansowa pary nie pozwala na opłacenie pokojów w hotelu dla wszystkich weselników. Kiedyś przyjętym powszechnie rozwiązaniem było nocowanie gości weselnych w domach najbliższej rodziny czy znajomych. Ileż było przy tym radości, ciekawych rozmów, zabawy. Goście jeszcze przed weselem integrowali się ze sobą i nikt nie oburzał się, że musi nocować na kanapie u kuzynki, a nie w luksusowym hotelu. Oczywiście, niektórzy mogą krępować się noclegiem u obcych ludzi i postawieni przed takim rozwiązaniem, wybiorą hotel. Jednak innym nie będzie to zupełnie przeszkadzało.

Jaki standard pokojów?

Jeżeli już decydujemy się na noclegi w pokojach hotelowych, pojawia się kolejna wątpliwość. Jaki standard noclegu wybrać? Najprostsza odpowiedź brzmi: wszystko zależy od potrzeb gości. Z pewnością inny rodzaj pokoju zamówimy dla wiekowej cioci, a inny dla kumpla, z którym można konie kraść. Podczas gdy dla kuzynki z dwójką dzieci konieczne będzie wynajęcie pokoju z dostawką, młode kuzynostwo może przenocować wspólnie w pokoju wieloosobowym w tanim hostelu.

Lokalizacja

Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie obiektu, w którym organizujemy przyjęcie weselne. To bardzo wygodna opcja, bo wszystko jest na miejscu. Jednak trzeba liczyć się z tym, że hałasy dobiegające z sali weselnej mogą przeszkadzać gościom w wypoczynku, a nie każdy obiekt dysponuje dźwiękoszczelnymi pokojami. Dlatego warto pomyśleć o wynajęciu noclegu, gdzieś w pobliżu miejsca wesela. Najlepiej, aby goście mogli dotrzeć do niego na piechotę. Jeżeli obiekt jest oddalony od domu weselnego, konieczne jest zorganizowanie transportu.

Pokrywamy koszty

W jaki sposób zapłacić za pobyt gości w hotelu? Wbrew pozorom, nie zawsze jest to oczywiste. Musimy wcześniej dowiedzieć się czy płatność ma być dokonana gotówką, czy możemy zrobić przelew lub zapłacić kartą. Rachunek może być przecież regulowany w dniu zameldowania gości albo po opuszczeniu przez nich hotelu. Wszystko to należy ustalić z menedżerem hotelu, zanim jeszcze goście przybędą na miejsce. Nie będziemy przecież przy nich omawiać takich szczegółów. Sytuacja mogłaby być nieco krępująca. Wiele ustaleń można obecnie zrobić telefonicznie lub mailowo.

 

 

 

Zobacz również