img

Czym jest dron i gdzie się przyda? Poradnik

Z roku na rok drony stają się coraz bardziej popularne. Mimo tego nie wszyscy jeszcze wiedzą, co to jest dron i gdzie można go wykorzystać. Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

Co to jest dron?

Definicja drona mówi, że jest to latająca maszyna, którą można zdalnie sterować za pomocą np. smartfona lub profesjonalnej aparatury sterującej. Istnieją także urządzenia tego typu, które potrafią wykonywać autonomiczne loty. Drony dzielą się na bezzałogowe statki powietrzne - BSP oraz bezzałogowe statki latające - BSL. Początkowo maszyn latających używała tylko armia, teraz są powszechnie dostępne również dla cywili.

Wybór drona - na co zwrócić uwagę?

Chcąc nabyć drona, warto najpierw zastanowić się nad tym, jak będziemy go stosować i jakie cechy będą miały wpływ na funkcjonalność, na jakiej nam zależy. Gdy już to zrobimy, zwróćmy uwagę na interesujące nas parametry.  

  • Kamera - dla wielu najważniejszy element drona. Jej wybór zależy od naszych wymagań - specyfikacja dronowych kamer wygląda tak samo, jak tych klasycznych, a więc głównym czynnikiem będzie tu rozdzielczość. HD, FullHD, a może 4K? Wszystko zależy od nas.

  • Waga drona - ten czynnik decyduje o tym, czy możemy wlecieć do danej strefy i na jakich zasadach. Aby dobrze wybrać, należy najpierw zapoznać się z regulacjami prawnymi, które dotyczą latania dronami.

  • Maksymalny czas lotu - tutaj w zależności od modelu jest to zazwyczaj od 10 do 30 minut. Jeśli zależy nam na lataniu w dłuższych sekwencjach, powinniśmy wybrać bardziej profesjonalny model.

  • Prędkość maksymalna - jeśli ten parametr jest dla nas ważny, to oczywiście, najlepszy będzie dron z największą maks. prędkością. Jeśli jednak dopiero zaczynamy lub w naszym zastosowaniu szybkość nie jest istotna, nie zajmujmy sobie głowy tą specyfikacją.

  • GPS - wbudowany GPS to ważna opcja dla tych, którzy pragną przeprowadzać autonomiczne loty lub chcą, by dron mógł samodzielnie wrócić do miejsca startu bądź domu.

  • Sposób sterowania - prowadzenie za pomocą smartfona, a może lepiej profesjonalnym sterownikiem? Amatorom zupełnie wystarczy pierwszy sposób.

Jakie usługi dronem w Krakowie?

Dla tych, którzy nie chcą nabywać drona na własność, ale chcieliby skorzystać z jego niesamowitych możliwości powstały specjalne firmy. Jedną z nich jest Navidron. Usługi dronem w Krakowie, jakie oferuje to między innymi transmisja i tworzenie reportaży z eventów i imprez o charakterze masowym. Film na żywo pokazywany na telebimach czy zapis momentów z koncertu bądź festiwalu to dla nich nie problem. Skorzystać z usług dronem w Krakowie można również w branży nieruchomości. Wyjątkowe zdjęcia z lotu ptaka sprawią, że inwestorzy chętniej kupią nasz dom czy działkę. Reklamy i promocje regionu to kolejna specjalność. Filmy w 4K i wysokiej jakości fotografie przyciągną potencjalnych klientów i usprawnią turystykę w mieście. Usługi dronem w Krakowie firmy Navidron obejmują także różne inspekcje: od ubezpieczeniowych przez budowlane po nawet rolnicze! Odwiedź ich stronę, by dowiedzieć się więcej. 

 

Zobacz również