img

Czy wyjazdy integracyjne dają więcej szkody czy pożytku?

Eventy mające na celu zespolenie grupy pracowniczej są bardzo popularną praktyką stosowaną powszechnie. Warto zapoznać się z głównymi założeniami takich spotkań, nowych trendów w planowaniu wydarzeń a także podstawowymi zasadami jakimi trzeba się kierować w czasie realizacji planu eventu.

Trochę historii wyjazdów integracyjnych

Kiedyś, za czasów poprzedniego ustroju w zakładach pracy organizowano urlopy pracownicze z których korzystały całe rodziny a nie tylko sam pracownik. Sprzyjały one łączeniu życia rodzinnego i zawodowego co obecnie można uznać za złą tendencję ponieważ członek firmy jest przede wszystkim indywidualnością pasującą do całego zespołu. W pracy realizuje się, podnosi swoje kwalifikacje, zwiększa swoją wiedzę więc w tym przypadku rodzina jest zbędna. Oczywiście udane życie uczuciowe przekłada się na motywację i zaangażowanie człowieka jednak powinien on oddzielić te dwie sfery życia grubą kreską.

Także pracodawcy stwierdzili, że warto podnosić kwalifikacje swoich podwładnych podczas wyjazdów integracyjnych, które działają korzystnie także na zespolenie całej grupy.

Dzisiejszy profil imprez integracyjnych

Niestety powszechnie przyjęło się, że tego typu spotkania stają się okazją do imprezowania łącznie ze spożywaniem solidnej ilości alkoholu przez pracowników. Zespół nie integruje się ale upija, tracąc kontrolę nad swoim zachowaniem i stając się obiektem żartów reszty ekipy. Z tego powodu większość pracodawców woli nie organizować takich imprez aby nie marnować pieniędzy firmy, które można przeznaczyć na jej rozwój. Z drugiej strony wielu właścicieli firm chwali sobie eventy integracyjne, które pozytywnie wpisały się w działalność firmy i przyniosły wymierne korzyści.

Moda na dzisiejszą formę imprez integracyjnych została przejęta z Zachodu, gdzie początkowe eventy organizowane były wyłącznie w dużych korporacjach mogących pozwolić sobie na taki wydatek.

W Polsce początkowo były to zwyczajne wyjazdy turystyczne w ciekawe miejsca, połączone z odpoczynkiem i zabawą jednak obecnie imprezy integracyjne są dokładnie zaplanowane i dopracowane w celu osiągnięcia celu. Integracja odbywa się pod okiem specjalistów- psychologów i różnych trenerów personalnych za pomocą gier i zabaw. Najnowszym trendem jest także wyjazd survivalowy aby sprawdzić zaangażowanie pracowników w sportach ekstremalnych. Odrywają one od biurowej codzienności, zwiększają komunikację i zaufanie w grupie a także pozwalają odreagować stres.

Cel pracodawcy jest od wielu lat taki sam, chce on wzmocnić zespół, zwiększyć motywację i zaangażowanie pracowników w codzienną pracę. Wyjazdy powodują także większe poczucie przynależności do reszty organizacji co jest bardzo istotnym aspektem integracji.

Uwaga na...

Uważać należy z dostępnością alkoholu bo nie jest on nigdy dobrym doradcą. Może spowodować kompromitację członków grupy pracowniczej, konflikt a nawet przymus zwolnienia danej osoby z pracy. Wyjazdy tego typu nie powinny być zbyt luźne, należy zaplanować atrakcje aby zespół miał szansę się ze sobą komunikować i rozwijać swoje umiejętności oraz przynależność do grupy.

Zobacz również