img

Pierwsza Komunia Święta. Co kupić? Ile dać pieniędzy? (prezenty, ubrania, inne wydatki)

Trzeba przyznać, że zorganizowanie Pierwszej Komunii Świętej to dla rodziców nie lada wyzwanie, ponieważ musimy dziecko odświętnie ubrać, wynająć lokal i zamówić obiad, kupić tort, wynająć fotografa, kamerzystę, a przed uroczystością zajrzeć do fryzjera. Zawsze jest to także problem dla reszty rodziny: jaki prezent wybrać? co podarować? Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, co można kupić dziecku na Pierwszą Komunię Święta oraz ile wydać na to wszystko pieniędzy. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od odpowiedniego stroju, w który musimy wyposażyć nasze dziecko, wśród dziewczynek, które pójdą w tym roku do komunii, panuje moda na sukienki z krótkim rękawkiem, są także kolorowe elementy w wianku - może to być np. pastelowy róż czy fiolet. Zwykle ceny takich dodatków zaczynają się od 45 złotych, ale nadal nie wychodzą z mody wianki z kwiatów naturalnych, np. ze stokrotek. Na szczęście niewiele zmienia się natomiast komunijna moda dla chłopców, gdyż obowiązkowe są ciemne spodnie i jasna komża. Generalnie za garnitur, który ośmiolatek założy podczas przyjęcia po komunii, trzeba zapłacić od około 300 złotych w górę.

Prezent na komunię

Pamiętajmy jednak, że Komunia Święta to nie tylko ubiór, gdyż ważną tradycją jest uroczysty obiad w gronie rodziny. Na pewno w komfortowej sytuacji są rodzice, którzy sami mogą wyprawić przyjęcie komunijne w domu, ponieważ nie muszą się wtedy narażać na koszty wynajmu stolików w restauracji. Poza obiadem musimy pamiętać także o odpowiednim podarku dla dziecka. Zazwyczaj dzieci chciałby dostać takie rzeczy jak: tablet, zegarek, duży zestaw Lego i - obowiązkowo - rower. Warto jednak wspomnieć o tym, że tegorocznym hitem na liście prezentów jest smartwatch, czyli tzw. inteligentny zegarek. Chodzi oto, że urządzenie ma wbudowane funkcje smartfonu, czyli m.in. aparat fotograficzny i odtwarzacz muzyki. Poza tym można również zainwestować w rower albo... coś większego. Ostatnio bardzo wzrosło zainteresowanie skuterami, najczęściej do sklepu przychodzą ojcowie chrzestni, oglądają, pytają i zapowiadają, że wrócą z rodzicami, bo przecież nie każdemu może się taki prezent podobać.

Prezenty, prezentami, ale pamiętajmy, że Komunia Święta to nie wesele i należy się skupić na jego aspekcie duchowym. Często zapominamy o tym, że wiele przeżyć religijnych dokonuje się w ciszy i skupieniu, należy do nich także Pierwsza Komunia Święta. Przede wszystkim istotą tego sakramentu dla dziecka jest to, że Pan Jezus przychodzi do niego w sposób prawdziwy, ale duchowy. Bardzo ważne jest to, że Pan Jezus przychodzi z miłością, z prośbą o dobre życie. W związku z tym należy dbać, aby przeżycie małego dziecka nie skupiało się na często przesadnych prezentach materialnych, ponieważ Jezus jest tutaj największym prezentem - przypomina duchowny.

Zobacz również