img

Wyjazd integracyjny

Wbrew powszechnej opinii, jako, że organizacja firmowego przyjęcia świątecznego w taki sposób, by zyskać aprobatę nie tylko organów rządzących, ale i pracowników jest niemalże wyzwaniem. Dzieje się tak, ponieważ nie chodzi tu o wysokie koszty, to byłoby proste. Chodzi tu o stworzenie przyjaznej atmosfery na przyjęciu, której nie można nabyć w żadnym sklepie oraz za żadne pieniądze. W przeciągu ostatnich lat, było przeprowadzone badania na pracownikach korporacji z różnych branż, według których większość odpowiadała twierdząco na pytanie, czy organizowanie imprez firmowych jest potrzebne.

Zaledwie mały odsetek zapytanych osób, podchodziło sceptycznie do tematu, jednocześnie uznając, iż miejsce pracy nie jest odpowiednim miejscem do nawiązywania nowych znajomości. Zatem czy tego typu przyjęcia są potrzebne czy nie? Jeśli wierzyć wyżej wymienionym badaniom, to zdecydowana większość pytanych osób, twierdzi, że firmowe przyjęcia są potrzebne, z czego 3/4 z nich, uważa, iż firmowe świętowanie powinno odbywać się więcej niż raz w roku. Swoje zdanie, argumentowano, jakoby po takim spotkaniu łatwiej im się współpracuje i bardziej utożsamiają się z własną firmą. Można więc uznać, że imprezy służbowe są wspaniałą alternatywą, do motywowania pracowników. Z badań wynikło również, że pracownicy chcieliby posiadać rzeczywisty wpływ na organizację imprezy, niezależnie jaki miałaby mieć ona charakter, czy też świąteczny, integracyjny czy też po prostu, jako forma spędzania wolnego czasu wspólnie. Forma spotkania firmowego. Jeśli chodzi o tę kwestie, istnieje kilka możliwości. Najmniej absorbujący, wydaje się być poczęstunek w miejscu pracy. Fajnym rozwiązaniem jest zorganizowanie imprezy, bądź obiadu w lubianym przez pracowników lokalu. Trzecią, stosunkowo najbardziej kosztowną opcją są wyjazdy integracyjne lub bankiety. Świąteczne spotkanie w siedzibie firmy zazwyczaj ogranicza się do złożenia pracownikom podziękowań i noworocznych życzeń oraz wręczenia drobnych upominków. Należy pamiętać, że w złym tonie jest pojawienie się alkoholu na takim świątecznym spotkaniu.

Spora część ankietowanych preferuje spotkania w luźniejszej atmosferze, dlatego wystawne bankiety, niekoniecznie sprawdzą się w sytuacjach, które miałby zbliżyć współpracowników. Wspaniałą alternatywą, stają się spotkaniach w klubach czy restauracjach, co daje uczestnikom imprezy sporo swobody w nawiązywaniu kontaktów. Wyjazdy integracyjne, wyróżniają się na tle innych możliwości, ponieważ zwykle organizowane są zdała od miejskiego zgiełku, co umożliwia odpoczynek, regeneracje sił, a przy tym korzyść dla firmy. Co więcej na takich wyjazdach, organizowane są również zajęcia wymagające aktywności, co motywuje do pracy. Organizując taką imprezę, warto pamiętać, że mimo luźnej atmosfery, nie jest to impreza prywatna. Często, takie przedsięwzięcia niestety wymykają się spod kontroli, co niesie z sobą sporo konsekwencji, z redukcją etatów włącznie. Imprezy firmowe mogą sprzyjać powstawaniu konfliktów i bywają też dla kadry kierowniczej okazją do obserwowania pracowników w sytuacjach pozazawodowych. Szczególnie istotne jest zachowanie kadry kierowniczej, ponieważ po pierwsze często są autorytetem, po drugie są bardziej narażone na krytykę.

 

Zobacz również