img

Jakie zyski niosą za sobą imprezy firmowe?

Choć eventy cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością, nadal nie brakuje osób kwestionujących zasadność ich organizowania. Najpoważniejszym argumentem przytaczanym przez sceptyków jest ten, który mówi o braku bezpośredniego przełożenia imprez tego typu na wyniki finansowe, nie brakuje przy tym osób, które sugerują, że jedyne rzeczywiste przełożenie wiąże się z kosztami organizacyjnymi.

Na szczęście, teza ta jest coraz częściej obalana, a eventy firmowe dają się poznać jako rozwiązania, które posiadają szczególnie wiele zadań. Jeszcze nie tak dawno wśród imprez firmowych wymienialiśmy przede wszystkim zjazdy i konferencje, jubileusze, ceremonie związane z otwarciem, a w dalszej kolejności również wizyty delegacji. Dziś również część imprez tego typu ma się dobrze, część jednak uległa dość istotnej ewolucji. Nowymi rozwiązaniami są zatem między innymi: wyjazdy integracyjne, seminaria, szkolenia, pikniki i festyny rodzinne, dni otwarte oraz spotkania biznesowe. Co ważne, każda z omawianych tu imprez może wiązać się z niemal nieograniczoną liczbą różnorodnych atrakcji. Modne są zarówno występy artystów i magików, jak i prezentacje, w cenie są znamienici goście, zawody i gry integracyjne, dmuchane zabawki, ogniska i quady. Na eventach pojawia się też taniec egzotyczny pokazy mody, a także nieśmiertelne ogniska, zawsze popularne są też hostessy zwłaszcza, jeśli, z uśmiechem na ustach, informują o przygotowanej z myślą o klientach ofercie. I rzeczywiście, trudno jest nie oprzeć się wrażeniu, że zabawa jest dobra, ale przeraźliwie bezcelowa. Tymczasem okazuje się, że zarówno wielkie korporacje, jak i znacznie mniejsze firmy coraz częściej znajdują w swoim budżecie środki niezbędne do tego, aby zorganizować jeszcze jedną imprezę. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że dla nich samych nie ma wątpliwości, co do tego, że ich przedsiębiorstwo może dzięki temu jedynie zyskać. Sam cel imprezy nie ma aż tak dużego znaczenia. Może być ona zorganizowana po to, aby podziękować pracownikom albo po to, aby zaprezentować nowe rozwiązania i przeanalizować dotychczasowe osiągnięcia. W przypadku każdej imprezy tego typu można mówić o potencjale, a ten można zamienić na mierzalny wpływ na przyszłą działalność firmy. Ostatnio mamy do czynienia z jeszcze jednym rozwiązaniem, które cieszy się ogromnym powodzeniem. Mowa tu o wyjazdach integracyjnych, w skład których wchodzą gry, których celem jest uprawnienie komunikacji wewnętrznej oraz poprawę współdziałania w zespole. Modne stają się również pikniki i festyny, w czasie których pracownicy nie muszą już zastanawiać się nad tym, co stanie się z ich dziećmi podczas, gdy oni będą uczestniczyć w evencie.

Gdy zastanawiamy się nad tak zwanymi korzyściami wewnętrznymi, powinniśmy mieć świadomość tego, że każda firma decyduje się na wyznaczenie sobie tak zwanych strategii długoterminowych, które mają związek nie tylko z misją przedsiębiorstwa, ale również z warunkami otoczenia. Jeśli więc podczas spotkania integracyjnego przedstawione zostaną cele, które przyświecają firmie, a pracownicy poznają kompleksową strategię, będą oni w stanie nie tylko zrozumieć, do czego dąży firma, ale również doprowadzić do synchronizacji własnych działań z jej strategią. Niemożliwą do zakwestionowania korzyścią płynącą z imprez firmowych jest też możliwość poznania dzięki nim pracownikach w warunkach innych niż te, jakie mają miejsce w godzinach pracy. Dzięki temu można lepiej poznać podstawy ich działania.

 

Zobacz również