img

Pierwsza komunia święta!

Każde dziecko bardzo przeżywa wydarzenie, jakim jest Pierwsza Komunia, ponieważ jest to bardzo ważna oraz radosna okoliczność. Dla ośmioletnich dzieci to wielkie przeżycie, ponieważ po raz pierwszy przyjmują ona sakrament Eucharystii, który według wiary chrześcijańskiej symbolizuje przeistoczone Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W związku z tym rodzice przygotowują z tej okazji specjalnie komunijne przyjęcie, podczas którego pociechy obdarowywane są prezentami oraz wspólnie z całą rodziną celebrują tą piękną okoliczność. Zanim jednak wyślemy nasze dziecko do Pierwszej Komunii to co musimy wiedzieć? Poniżej znajdziesz krótki poradnik na ten temat.

Po pierwsze powinniśmy zadbać o formalności, czyli dokumenty, które będą potrzebne do Pierwszej Komunii. Ponieważ Pierwsza Komunia jest to wydarzenie religijne to kandydaci do przyjęcia tego sakramentu zobowiązani są do uczestnictwa w specjalnych katechezach oraz mszach świętych, które mają ich przygotować do tej wielkiej uroczystości. Oprócz tego bardzo ważna jest także pierwsza spowiedź święta, która odbywa się tuż przed Komunią. Co do konkretnych dokumentów koniecznych do przyjęcia Pierwszej Komunii to rodzice powinni przedstawić metrykę przyjęcia przez dziecko chrztu świętego, ale tylko w sytuacji, gdy był on udzielany w innej parafii.

Wielu rodziców martwi się także, jakie zaproszenia na Pierwszą Komunię przygotować. Pierwsza Komunia jest to niesamowicie ważne wydarzenie w życiu dziecka, w związku z tym, z tej okazji przygotowuje się specjalne zaproszenia. Generalnie obowiązuje tradycja, zgodnie z którą zaproszenie takie należy przekazać osobiście, co najmniej miesiąc przed komunią. Niestety, bardzo często, ze względu na dużą odległość zdarza się, że trudno dotrzeć osobiście do wszystkich potencjalnych gości i w takim przypadku wysłanie zaproszenia jest jak najbardziej na miejscu. Trzeba pamiętać, że na tego rodzaju uroczystość należy zaprosić przede wszystkim rodziców chrzestnych dziecka, dziadków, najbliższą rodziną, a czasem nawet sąsiadów czy znajomych, jeśli mamy z nimi dobre relacje.

Warto wiedzieć też, jakie zwyczaje obowiązują na tego rodzaju uroczystościach. Generalnie, zgodnie z tradycją taka uroczystość odbywa się w maju, a dzieci powinny mieć na sobie białe, odświętne stroje, które mają symbolizować ich niewinność oraz czystość. Dziewczynki ubieramy w białe sukienki czy też tuniki oraz wianek, który wkładamy im na głowę. Natomiast chłopcy mają na sobie alby lub też garnitury. Poza tym dzieci przynoszą do kościoła gromnice, które dostały na Chrzcie Świętym.

 

Zobacz również