img

Spotkanie biznesowe nie tylko w kawiarni

W naszym kraju blisko półtora miliona osób prowadzi obecnie firmy jednoosobowe, zatem nie zatrudniają oni żadnych pracowników, ale na własną rękę zdobywają zlecenia oraz je wykonują. Tak zwani przedsiębiorcy freelancerzy to ludzie z wielu różnych branż, jak informatycy, graficy czy prawnicy, którzy swoją działalność bardzo często prowadzą z własnego domu. Jest to bardzo wygodne, ale gdzie w takiej sytuacji umówić się na spotkanie z klientem?

Gdy firma jest też Twoim domem

W przypadku wielu freelancerów do prowadzenia własnej firmy wystarcza im osobne pomieszczenie w domu. Wynajmowanie biura w tym przypadku jest zatem niepotrzebne i kosztowne. Niektórzy wybierają coworking, co oznacza współdzielenie przestrzeni z innymi, ale nie jest to popularne rozwiązanie. Bycie freelancerem nie oznacza jednak braku kontaktu z potencjalnymi klientami. Często proszą oni o spotkanie i wówczas pojawia się problem. Dom bowiem nie jest dobrym miejscem na poważne rozmowy handlowe, zwłaszcza, że powinna być to przestrzeń wyłącznie prywatną. Co zatem zrobić w takiej sytuacji? Z pewnością wiele osób natychmiast odpowie, że należy umówić się w restauracji lub kawiarni. Jest to bardzo popularne rozwiązanie, ponieważ w miłej atmosferze można nieco lepiej poznać kontrahenta i omówić szczegóły umowy.

Gold Place

Niestety spotkania biznesowe w takich miejscach publicznych mają swoje wady, do których należy przede wszystkim brak jakiejkolwiek poufności. Dosłownie każdy może usłyszeć o czym w danym momencie rozmawiamy z klientem. Nie mówiąc już o ty, iż na niewielkich stolikach trudno jest pomieścić wszystkie dokumenty i laptopy. Jak podkreśla Katarzyna Brudnicka, dyrektor warszawskiej spółki Gold Place, wiele osób wciąż nie ma pojęcia, że za bardzo niską cenę mogą zorganizować spotkanie biznesowe w dużo bardziej dogodnym miejscu.

Sala na godziny

Osoby prowadzące firmę jednoosobową nie myślą o wynajmowaniu sali na spotkanie biznesowe, bo większość z nich po prostu nie zdaje sobie sprawy z możliwości wynajmu małych sal konferencyjnych, rozliczanego w systemie godzinowym. W dużych miastach takie rozwiązania są już dość powszechne i warto z nich korzystać. Salę rezerwuje się telefonicznie lub mailowo, a koszt wynajmu nierzadko nie jest wyższy od ceny dwóch kaw i deserów w dobrej kawiarni. Okazuje się bowiem, że za 30-50 złotych możemy „wypożyczyć” salę w samym centrum Warszawy. Katarzyna Brodnicka podkreśla, że oprócz sali bezpłatnie otrzymamy również catering kawowy, szybki Internet, obsługę asystencką oraz możliwość wykorzystania sprzętu multimedialnego i biurowego. Oczywiście jest to jedynie przykład, bo oferty na rynku mogą się od siebie różnić. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy dokładnie sprawdzić gdzie znajduje się dany biurowiec, jaki jest jego standard, w jakich godzinach można zorganizować spotkanie, a także od czego zależy cena wynajmu.

Wirtualne biuro

Należy pamiętać, że takie zwykłe spotkanie biznesowe często może zaowocować długotrwałą współpracą, ale także skutecznie spłoszyć potencjalnego klienta, dlatego warto zadbać o to by odbyło się ono w dogodnych warunkach. Wynajmowanie sali spotkań „na godziny” jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku freelancerów, a przy tym także korzystnym finansowo. Wynajem biura wydaje się być bez sensu, poza tym najważniejszą cechą freelancerów jest mobilność i elastyczność, dlatego stała lokalizacja mogłaby nie być dla takich osób dobra.

 

Zobacz również