img

Kilka porad na temat Chrztu Świętego!

Trzeba przyznać, że Chrzest Święty jest jednym z najważniejszych sakramentów w Kościele Katolickim, z którym wiążą się przeróżne zasady, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Dlatego też wielu katolików zadaje sobie pytanie, gdzie i kiedy powinien odbyć się Chrzest Święty ich dziecka? Poniżej znajdziesz kilka pożytecznych porad, dotyczących Chrztu Świętego, koniecznie je przeczytaj!

Jak wybrać datę chrztu?

Zacznijmy jednak od tego, że wybierając termin Chrztu Świętego dziecka należy brać pod uwagę: czas na przygotowania do Chrztu Świętego, stan zdrowia dziecka oraz zdrowie matki. Przede wszystkim jednak Chrzest Święty powinien odbywać się w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka. Musisz wiedzieć także o tym, że zgodnie z prawem kanonicznym najlepszym terminem na Chrzest jest niedziela albo Wigilia Paschalna, gdyż sakrament Chrztu jest nawiązaniem do obrzędu zmartwychwstania Chrystusa w Niedzielę Wielkanocną. Generalnie rzecz ujmując Chrzest Święty uwalnia dziecko od grzechu pierworodnego i umożliwia mu tym samym przejście ze śmierci grzechu do życia, jako dziecka Bożego. W związku z tym wskazane jest, by sakrament Chrztu był udzielany podczas Mszy świętej, by tym samym cała wspólnota kościelna mogła uczestniczyć w tym obrzędzie.

Oczywiście, w wyjątkowych wypadkach, takich jak ciężka choroba dziecka, Chrzest Święty może odbyć się zaraz po narodzinach. Musisz wiedzieć, że w takiej sytuacji nie obowiązuje zasada udzielania Chrztu w niedzielę. Dodatkowo wybierając kościół należy pamiętać o tym, by: miał chrzcielnicę oraz czas na przygotowania do Chrztu. Koniecznie pamiętaj także o tym, że tylko nieliczne sytuacje pozwalają na odstępstwo od przyjętych zasad kościelnych i są to odstępstwa, takie jak: gdy parafianin nie ma możliwości dotarcia do swojej parafii lub gdy narodzone dziecko jest chore. Wtedy to prawo kanoniczne dopuszcza możliwość udzielenia sakramentu Chrztu poza obrębem kościoła.

Nie zapominajmy jednak, że Sakrament Chrztu Świętego to pierwszy sakramentem z którym spotyka się każdy nowo narodzony katolik. Co ciekawe słowo "chrzest" dosłownie oznacza "zanurzenie", domyślnie w wodzie (dawniej świętej rzeki Jordan), a przenośnie - w chrześcijańskiej wierze i obcowaniu z Bogiem. Musisz także wiedzieć, że Sakrament Chrztu Świętego może być udzielony osobie w dowolnym wieku, jednakże najczęściej chrzci się niemowlęta i małe dzieci (w wieku 3-12 miesięcy), aby jak najszybciej zniwelować groźbę, jaką niesie ze sobą grzech pierworodny. Dodatkowo warto wiedzieć, że w wyjątkowej sytuacji (najczęściej w sytuacji zagrożenia życia niemowlaka) chrztu może udzielić każdy człowiek, ważne jest jedynie, aby intencje chrzczącego były zgodne z ideą tego sakramentu.

Zobacz również