img

Jak zorganizować Pierwszą Komunię ?

Pierwsza Komunia Święta to wielkie wydarzenie w życiu każdego dziecka, oraz jego rodzica, a zarazem ogromne wyzwanie. Bardzo wielu rodziców przeraża ogrom pracy, jaki ich czeka i nie mają nawet pojęcia od czego, by tu zacząć. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego jak sprawnie przygotować uroczystość Pierwszej Komunii Świętej i nie da ć się zwariować.

Bardzo ważne jest, aby planowanie Pierwszej Komunii Świętej zacząć już kilka miesięcy wcześniej, zanim będzie miała ona miejsce. Przede wszystkim dlatego, żeby ze wszystkim na spokojnie zdążyć, ale również dlatego, aby nasze dziecko poczuło ten czas przygotowań, także tych duchowych, do jednego z najważniejszych dni w jego życiu.

W związku z tym przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej powinniśmy rozpocząć od przygotowania naszego dziecka do właściwego przyjęcia tego ważnego sakramentu. Nie możemy zapomnieć o tak istotnych sprawach, jak próba, nauka modlitw, rozmowa o tym, jak powinna wyglądać spowiedź, a także o tym, czym jest Komunia Święta i dlaczego ten dzień obchodzony jest aż tak uroczyście. Dodatkowo musimy pamiętać o tym, że przygotowanie duchowe dziecka nie powinno ograniczać się do dwóch czy trzech rozmów, ale aby trwało ono przez cały okres przygotowań dziecka do sakramentu.

Przede wszystkim jednak pozwólmy naszemu dziecko zadawać wszelkie pytania, po to aby pogłębiał on swoją wiedzę na temat wiary. Jeśli chcemy przestrzec się przed monotonią tego rodzaju rozmów doskonałym pomysłem będzie sięgnięcie po różnego rodzaju pomoce. Możemy skorzystać na przykład z Biblii dla dzieci, ponieważ posiada ona wiele kolorowych obrazków, oprócz tego można nabyć ją w formie płyt CD albo w drukowanej wersji. Ostatnimi czasy dużym zainteresowaniem oraz popularnością cieszą się także różnego rodzaju gry komputerowe czy też planszowe, które są o tematyce religijnej. Tego rodzaju gry możemy dostać niemal w każdej księgarni katolickiej.

Następnym etapem w organizacji Pierwszej Komunii Świętej jest przygotowanie listy gości. Koniecznie musimy dobrze przemyśleć to, czy chcemy, aby nasze przyjęcie było skromne i pojawiła się na nim tylko najbliższa rodzina, czy też wręcz odwrotnie. Powinniśmy się także zastanowić nad tym, czy chcemy urządzić nasze przyjęcie w restauracji czy w domu, oraz jaką kwotę jesteśmy w stanie na to wydać. W przypadku, gdy zdecydujemy, że zapraszamy gości do domu to koniecznie musimy zaplanować odpowiednie menu – w którym musowo musi znaleźć się przynajmniej pierwsze i drugie danie, a do tego przystawki, desery oraz napoje. 

 

Zobacz również